Türk Lirasında Büyük Yükseliş !
09 Aralik 2016, 09:20 tarihinde eklendi.
Son bir haftada dolar endeksi yüzde 1'e yakın düşüş kaydederken Türk lirası, Brezilya realinin ardından yüzde 5 ile dolar karşısında en çok değer kazanan para birimi oldu.

Türk lirasının yıldızı parlıyor

 

Dolar/TL 3,35'in altına gerilerken, TL'nin dolar karşısındaki değer kazancı son bir haftada yüzde 5 oldu. Türk lirası böylece gelişmekte olan ülke para birimleri arasında Brezilya realinden sonra dolar karşısında en çok prim yapan para birimi oldu.

ABD'de 20 Ocak'ta Başkanlık görevini devralacak Donald Trump'ın uygulayacağı ekonomi politikaları, olumlu gelen ABD verileri ve ABD Merkez Bankasının (Fed) aralıkta faiz artışı gerçekleştireceği beklentisi doların diğer para birimleri karşısında tarihi seviyeleri görmesine neden oldu.

Dolar endeksi, 24 Kasım'da küresel piyasalarda artan dolar talebi ile 2003'ten bu yana ilk kez 102'nin üzerine çıktı, avro/dolar paritesi 1,05 sınırına kadar geriledi. Küresel piyasalarda volatilitenin azalması ve tahvil faizlerindeki dengelenmenin etkisiyle gerileyen dolar endeksi son iki haftada etkili olan düşüş trendi ile 100'ün altına geriledi.

Azalan risk iştahının uluslararası piyasalarda gelişmiş ülke varlıklarına ilgiyi artırmasıyla geçen hafta cuma günü dolar/TL 3,5923 ve avro/TL de 3,8294 ile tarihi zirvelerini görmüştü.

Hükümet TL'deki değer kaybını durdurmak için çeşitli önlemler alırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "tarihi" olarak nitelendirilen "Yastığının altında döviz olanlar gelsin parasını altına dönüştürsün, gelsin parasını TL'ye dönüştürsün. Türk lirası, altın değer kazansın" çağrısı, başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere iş dünyası örgütleri, esnaf ve vatandaşlardan gelen büyük destekle adeta kampanyaya dönüştü.

Türk lirasına destek kampanyası ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) 2017 yılı Para ve Kur Politikası sunumunun ardından TL, benzer ülke para birimleri ve gelişmiş ülke para birimlerine göre pozitif ayrışarak hızlı bir şekilde değer kazandı. (AA)

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları
En Çok Okunan Ekonomi Haberleri