Avrupa Türkiye`den vazgeçemez
25 Kasim 2016, 07:44 tarihinde eklendi.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosunun Türkiye kararı hakkında, "Türkiye için ağır bir karar, bunun düzeltilmesi lazım. Avrupa Türkiye'den vazgeçemez ama Türkiye de Avrupa'dan vazgeçemez." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  Avrupa Parlamentosunun Türkiye kararı hakkında, "Türkiye için ağır bir karar, bunun düzeltilmesi lazım. Avrupa Türkiye'den vazgeçemez ama Türkiye de Avrupa'dan vazgeçemez." dedi.

Çeşitli temas ve ziyaretler için Antalya'da bulunan Kılıçdaroğlu, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) üyeleriyle akşam yemeğinde buluştu.

1963 yılında merhum İsmet İnönü'nün Ankara Anlaşması'nı neden imzaladığına bakılması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin uygar dünyanın bir parçası olması için bu anlaşmanın imzalandığını dile getirdi.

Dış politikanın milli olması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, fakat Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez dış politikanın milli olmadığını iddia ederek, şöyle konuştu:

"Kendi akıllarına göre bir dış politika oluşturdular. Bütün Ortadoğu'nun hakimi olacaklardı, Arap dünyası bunların önünde eğilecekti. Hayal içinde koştular, Türkiye'yi batağın içine soktular. 1963'te AB'ye tam üyelik için ilk anlaşmayı rahmetli İsmet İnönü imzaladı. Bugün alınan kararla bu sürece farklı bir nokta koyduk. Avrupa Parlamentosu Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yürütülen üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını öngören karar tasarısını onayladı. Türkiye için ağır bir karar, bunun düzeltilmesi lazım. Avrupa Türkiye'den vazgeçemez ama Türkiye de Avrupa'dan vazgeçemez. Osmanlı aslında bir Avrupa devletidir kimse unutmasın. Biz batı uygarlığının bir parçasıyız, yüzümüzü hep batıya döndük. Bu şu anlama gelmemeli, Ortadoğu'yu, İran'ı, Rusya'yı hiç görmeyelim. Hayır, tam tersine dış politikalar ülkelerin çıkarları için inşa edilir. Türk Cumhuriyetlerini de göreceğiz, Ortadoğu'yu da göreceğiz, her tarafı göreceğiz, her tarafta iyi ilişkiler kuracağız."

"Türkiye bu eğitim sistemiyle büyüyemez"

Bir ülkenin geleceğini belirleyen, çağdaşlığı yakalamanın en temel unsurun eğitim olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Bir ülkeyi ele geçirmek istiyorsanız veya o ülkeyi geri bırakmak istiyorsanız yapacağınız tek şey var, eğitim sistemini bozmak. Şu anda Türkiye'de anladığımız anlamda bir eğitim yok. Türkiye bu eğitim sistemiyle büyüyemez." dedi.

1970'lerde, 1980'lerde Finlandiya'nın Avrupa'nın kişi başına en düşük milli gelire sahip ülkesi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, ülkede köklü bir eğitim reformu yapıldığını, bu eğitim reformundan sonra ülkenin ekonomisinin hızla iyileştiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, Türkiye'de de bilim, sanat ve spora önem veren, çocukları meraka, araştırmaya sevk eden, her türlü düşüncenin özgürce tartışıldığı okulların olması gerektiğini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, ABD Başkanı seçilen Trump için konuşmanın çok erken olduğunu, ABD'nin güçlü kurumları bulunduğunu ve ülkenin çıkarlarını o güçlü kurumların konuştuğunu, Trump'un seçim sırasında söylediği sözlerden hareketle şimdiden bir yorum yapmanın doğru olmadığını sözlerine ekledi.(AA)

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları
En Çok Okunan Siyaset Haberleri