`ABD kurumları Türkiye`ye yapılan yatırımlara desteğe devam ediyor`
10 Aralik 2016, 09:46 tarihinde eklendi.
ABD Büyükelçiliği Başmüsteşarı Philip Kosnett, "Amerikan kurumları Türkiye'ye yapılan yatırımlara destek vermeye devam ediyor." dedi.

ABD Büyükelçiliği Başmüsteşarı Philip Kosnett, daha geniş pazarlara ulaşmak için 60'tan fazla ABD merkezli şirketin Türkiye'yi bölgesel merkez olarak kullandığını belirterek, “Amerikan kurumları Türkiye'ye yapılan yatırımlara destek vermeye devam ediyor.” dedi.

Kosnett, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD Ticaret Odası ve Türkiye'de faaliyet gösteren ABD'li firmaların temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Türkiye-ABD ilişkilerine değindi.

Türkiye’de bin 400'ten fazla ABD’li şirketin faaliyet gösterdiğini anlatan Kosnett, “Bunlar 60 binden fazla kişiye iş imkanı sağlıyor. Her yıl 7 milyar liradan fazla vergi ödüyorlar. Daha geniş pazarlara ulaşmak için 60'tan fazla ABD merkezli şirket Türkiye'yi bölgesel merkez olarak kullanıyor. Son 10 yılda ABD- Türkiye ticareti ciddi anlamda arttı. Amerikan kurumları Türkiye'ye yapılan yatırımlara destek vermeye devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Kosnett, ABD'li şirketlerin Ortadoğu ve Orta Asya'ya yaptığı açılımlarda, Türkiye'nin ekonomik merkez rolünden faydalandığını belirterek, özellikle sağlık, inşaat, altyapı ve enerji sektörlerine yapılan yatırımların desteklendiğini anlattı.

Tüm zorluklara rağmen, iki ülkenin uzun süredir paylaştığı derin ve dayanıklı ilişkilere devam edeceğini dile getiren Kosnett, bunun için iş birliğine, daha derin bir iletişime, daha fazla yatırıma ihtiyaç olduğunu söyledi.(AA)

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları
En Çok Okunan Ekonomi Haberleri